Vegetarisk lasagne

Grön lasagne med parmesan

En röd-grön lasagne som både ser läcker ut och smakar utmärkt!

Till 6-8 personer

Du behöver

  • 500 gram lasagneplattor med spenat(förkokta)
  • 500 gram hackad spenat, fryst går bra
  • 1 gul lök
  • 1 röd paprika
  • 2 vitlöksklyftor
  • 1 dl gröna oliver, urkärnade
  • 1 burk krossade tomater
  • ½ dl tomatpuré
  • 5 dl vit sås, bechamelsås
  • 1 pkt mozarellaost
  • 1 dl riven parmesanost
  • 1 dl soltorkade tomater, i olja eller buljong
  • olivolja till stekning
  • 1 buljongtärning, grönsaksbuljong
  • oregano
  • salt och peppar

Gör så här

Finhacka den gula löken. Finhacka paprikan. Fräs den och löken i olivolja tills den får färg. Pressa ner vitlöksklyftorna. Tina spanaten något och tillsätt den. Låt puttra några minuter och lägg i den krossade tomaten och tomatpurén. Späd såsen om den blir för tjock. Tillsätt buljongen och låt den puttra i cirka 10 minuter. Lägg i olivena på slutet och smaka av med salt, peppar och oregano.
Gör den vita såsen och rör ner den rivna parmesanosten i den.
Smörj en större ugnsfast form med smör. Skär mozarellaosten i skivor. Lägg några skedar tomatsås i botten, varva lager lasagneplattor med vitsås, mozarellaost och tomatsås. På den översta lagret brer du bechamelsåsen och toppar med den soltorkade tomaten hackad i små bitar.
Gratinera lasagnen i cirka 35 minuter i 225-250 grader. Passa på ytan så att den inte bränns. Ibland kan lasagnen behöva täckas med lock eller folie på slutet.

Namn/signatur: 
554

Annars är pecorinoost fantastiskt i lasagne, gärna blandat med parmesan. Byta ut mot mozzarellan kanske, det blir skarpare smak för den som tycker om sitt får. Kanske inget till barnkalaset precis.

Postat av Ostslukaren den 14 juni 2008

Svara på denna kommentar


Kokasylt

Sylttider!

Nu börjar bären mogna! Spara ner lite av sommaren och koka några burkar hemgjord sylt.

Hemgjord sylt är den perfekta presenten, det självklara sättet att ta vara på skörden av bär och frukt och det bästa tillbehöret till såväl glass som pannkakor.Rabarber, jordgubbssylt eller härlig körsbärssylt är rena skatten att ha inför höstens scones. Ett par burkar blåbärssylt är lyxigt både till bagels och som tårtfyllning. Omväxling? Prova blåbärssylt med vanilj eller blåbärssylt med kanel.Och vill du prova en riktigt fin sylt ska du koka smultronsylt. Svårplockat, men ruskigt gott...

 kokasylt.se

Nyhetsbrev: Matnyheter från pepparochsalt.se

Prenumerera direkt! Gratis!
Epost:

Sommarlyx

Kantareller

Sommarkantareller är guld som glittrar på smaklökarna. I läckra mördegsknyten blir de ännu godare!

helgmenyn.se

Köttbullar

Kryddigt kallt

Köttbullar måste inte bada i brunsås. Ta med kryddiga currybullar på picknicken!

köttbullsrecept.se

Har Du sett den nya fan-siten Haus of Gaga? För dig som inte kan få nog av Lady Gaga finns här en sida helt vigd åt hennes kläder, hennes glasögon och allt annat runtom den kanske största stjärnan just nu! Läs om "the Haus", idén bakom, vad de skapat och framförallt om alla kreativa människor som är "The Haus of Gaga". Creative directorn Matthew Michael Williams, koreografen Laurie-Ann Gibson, stylisten Nicola Formichetti, designern Alexander McQueen, och många fler i sfären runtom Lady Gaga!

Har du hört den senaste singeln från Lady Gagas album "The Fame Monster", "Alejandro"? Här kan du lyssna på låten, se olika framträdanden Lady Gaga gjort med den, sjunga med i texten, läsa på om bakgrunden och produktionen av låten, och såklart se videon!


Pannkakor

Tortillas

Pannkakor är bra middagsmat! Gör egna tortillas!

Pannkakor är långt mer än en efterrätt med grädde och sylt! Med grövre mjöl i smeten och rätt tillbehör blir pannkakor en bra och nyttig middag.

De flesta har väl provat crepês? Otroligt gott, lättgjort och enkelt att variera.

Vanliga pannkakor blir nyttigare med till exempel grahamsmjöl och den som vill ha matiga pannkakor ska prova smakrika dinkelpannkakor.

Gör du egna tortillas av majsmjöl kan du fylla dem med vad du för tillfället har hemma och är sugen på.

Och vill du vara säker på att bli mätt finns förstås ugnspannkakan!

God och mättande pannkaksmiddag!

 pannkakor.se

Kladdkakor

Fikadags!

Hösten är här och vi närmar oss en tid när fikat blir en viktig ljuspunkt under allt mörkare dagar. Värm upp inför höstens fikastunder med muffins!

kladdkakor.se

Pajrecept

Lättlagad fest!

Paj till helgen? Gör någon av de klassiska recepten eller en ny variant av paj med korv och champinjoner!

pajrecept.se


Matbröd

Hembakad lyx

Doften av nybakat bröd fyller köket! hembakatbrod.se är här!

Visst är det någonting speciellt med doften av nybakat bröd som sprider sig i köket!

Lär dig baka bättre bröd med våra tips. Prova bra brödrecept på olika typer av bröd. Vad sägs om mjuka och goda hålkakor på råg? Eller kanske ett gott grahamsbröd som passar både till soppan och ostbrickan?

Ett helt färskt franskbröd till brunchen är oslagbart... Eller vill du stila med hembakta hamburgerbröd? Välkommen till ännu en god sida på nätet!

 hembakatbrod.se

Kaffedrinkar

Höj värmen!

Höj temperaturen med en värmande kaffedrink!

kaffedrinkar.se

Lasagne

Ädelost

Kombinera grovt med grönt och gör en god fullkornslasagne!

lasagne.nu


Webbplatsen är utvecklad av SpaceLoops och drivs av SpaceLoops CMS v.3.0.1